Nemilanské slavnosti 2019

Nemilanské slavnosti, v pořadí druhé, pořádala Komise městské části č.10 Olomouc-Nemilany, Tělocvičná jednota Sokol Olomouc-Nemilany a Asociace TOM Tuři 4105 Olomouc. Přinesly všem návštěvníkům příjemně strávené odpoledne s bohatým sportovním a kulturním programem. Děti i dospělí si mohli vyzkoušet jízdu na šlapacích kárách, děti si zadováděly na velké trampolíně či na nafukovacím hradě. Skeleton airsoft team si pro velké i malé zájemce připravil prohlídku airsoftových zbraní a kdo měl zájem, mohl si zastřílet.

Součástí slavností byla i výstava fotografií „Nemilanský Sokol včera a dnes“ a také už VIII. ročník Nemilanského orienťáku, tradičního závodu pro všechny.

Po úvodní registraci každý závodník dostal kartičku a mohl vyrazit na trať. Čekalo je celkem 8 stanovišť s nejrůznějšími úkoly, od poznávání turistických značek, přes hody na cíl až po přechod přes ,,bažinu“ za pomoci napnutých lan.

Velmi příjemným překvapením byly společné týmy rodičů s těmi nejmenšími dětmi, dokonce i s kočárkem. Startem i cílem nakonec proběhlo 44 závodníků s doprovodem. A my jsme rádi, že ani letos nikdo nezabloudil…Za odvahu a snahu dostali soutěžící balíček s dobrotami.

Celým sokolským areálem, který se pozvolna zaplňoval, zněla příjemná hudba, kterou vybíral jeden z nejmladších dýdžejů – DJ Fifa a přispěl tak k pohodové atmosféře slavností.

Sluníčko, které nám dělalo celé odpoledne radost svými hřejivými paprsky, se pomalu schovávalo a připomnělo, že už je pravý čas na slibovaná vystoupení. Ještě než na ně přišla řada, byly vyhlášeni tři vítězové soutěže amatérských fotografií na téma „Nemilany, jak je vidím já“.

Poté se už na pódiu objevila usměvavá děvčata v krojích – pěvecký soubor Bobule. A dala se do zpěvu pásma slovenských lidových písní…nádhera. Druhou část jejich vystoupení tvořily písně z Moravy, které zpívaly s takovým elánem, že se přidalo i publikum a na závěr je odměnilo potleskem.

Než se připravili další vystupující došlo na vyhlášení vítězů „Nemilanského orienťáku“ a tak se všichni úspěšní závodníci stali hvězdami.

Pravidelnými hosty nemilanských akcí bývají orientální tanečnice Miniamaya a Amaya.

Mladší ze jmenovaných zatančila skladbu Kupepe a jejich starší kolegyně předvedly tanec se závoji, který i navzdory mírnému větru zvládly na jedničku. Potlesk byl odměnou nejen pro děvčata, ale i pro jejich rodiče a vedoucí.

Soubor Kalupinky z Klubu seniorů z Fischerovy ulice zatančil s deštníky skladbu Je po dešti, a když ještě jeho členky vyzvaly ostatní k tanci při písničce Mám boky jako skříň, obdiv k těmto babičkám neznal mezí.

Pak už trávník patřil Sokolům. Z celé republiky přijeli sestry a bratři sokolové se skladbou Pojďme nabarvit svět, aby na téměř patnáct minut učarovali všechny diváky svým nadšením a radostí ze cvičení a akrobacie, nápaditostí choreografie i rekvizit a barevnými stuhami. Úžasné, skvělé, báječné…takové ovace jsme tu ještě nezažili.

O závěr se postaral opět Sokol a to ženy a muži s mezinárodní skladbou XVI. Všesokolského sletu s názvem Spolu. A byl to závěr strhující a dojemný, zakončený společným tancem všech účastníků při písni Hej, sokole.

K dobré náladě všech pak hrála do pozdních hodin kapela Syrinx.

Děkujeme všem pořadatelům a účinkujícím a těšíme se na příští setkání.